ELEKTROMOBILNOST PRED ŠTEVILNIMI IZZIVI

15. 07. 2025 | Novice
Prehod na elektromobilnost zahteva znatno preoblikovanje obstoječih dobavnih in vrednostnih verig. To bo vplivalo tudi na vrste delovne sile in spretnosti, ki so potrebne v industriji, ugotavlja poročilo Centra za evropske politične študije CEPS. Prav tako je polnilna infrastruktura še vedno nezadostna.
Poglobljena analiza CEPS-a ocenjuje izzive, s katerimi se sooča evropska industrija, in raziskuje potencialne poti za podporo prehodu na električna vozila, s poudarkom na osebnih avtomobilih ter dostavnih in lahkih tovornih vozilih. Pri tem študija navaja, da so ključni izzivi pri prehodu na e-mobilnost višji stroški proizvodnje električnih vozil ter zmanjšanje dodane vrednosti pri prodaji baterijskih e-vozil. V EU bi bile potrebne obsežne naložbe v proizvodnjo baterij, saj jih okoli 70 odstotkov prihaja s Kitajske. Prav tako pa bi bilo do leta 2030 v polnilno infrastrukturo potrebno vložiti približno 172 milijard evrov, vendar upravna ozka grla, kot so obremenjujoča izdaja dovoljenj in postopki priključitve polnilnic na omrežje, ovirajo hitrejše uvajanje.
Več o tem si preberite na spletni strain CEPS.
****
Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si
_______________________________________________________
Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.