KAKO Z MATRIKO DVOJNE POMEMBNOSTI UČINKOVITO TRAJNOSTNO POROČATI

11. 07. 2025 | Novice
Trajnostno poročanje o vplivu podjetij na okolje, družbo in upravljanje (ESG) postaja vse bolj pomembno. S strokovnjaki iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani smo zato za naše člane organizirali posvet, kjer smo na konkretnih primerih osvetlili načine in metodo za učinkovito trajnostno poročanje.
Uvodoma je doktorica Adrijana Rejc Bukovac iz Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani zbranim podrobno predstavila matriko dvojne pomembnosti. Z njo podjetje ugotovi kakšen vpliv ima na okolje, družbo in upravljanje ter kateri trendi in dogajanja vplivajo na njegovo poslovanje. Pri tem je poudarila, da morajo podjetja v tem procesu pridobiti pravilne podatke od svojih zaposlenih, kupcev, dobaviteljev, lokalnega okolja in podobno, za kasnejše pravilne strateške usmeritve.
Matriko Ekonomske fakultete že uporabljajo nekatera slovenska podjetja. Barbara Bertoncelj iz Domela je poudarila, da so se v procesu zbiranja in analiziranja podatkov po tej metodi naučili, da ESG poročanje ni le obveznost podjetij ampak dober način, da ugotovijo, kako različni deležniki vidijo poslovanje Domela. V procesu je zato aktivno sodelovalo tudi vodstvo družbe, saj so končne ugotovitve dobra osnova za prihodnje strateške poslovne usmeritve.
Pri tem so prisotni poudarili tudi pomembnost merjenja izvajanja ESG strategije. Ta naj bi se na ravni podjetja preverjala vsaj štirikrat letno, saj s tem zaposlenim sporočamo, kako pomemben za podjetje je trajnostni razvoj. Prav tako se morajo v procesu ugotoviti tudi finančni učinki ESG ukrepov in v katere segmente mora podjetje še posebej vlagati. Velikokrat pa je od kakovosti ESG poročanja odvisno tudi mnenje revizorjev in posledično odobritev posojil.
****
Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si
_______________________________________________________________________________________________________________
Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.