S PROJEKTOMA i- IN e-MOTION DO REŠITEV SODOBNE ELEKTROMOBILNOSTI

24. 07. 2025 | Novice
Julija sta se končali več kot 60 milijonov evrov vredni investiciji i- in e-Motion, ki jih je delno podprlo tudi Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. Investiciji pomembno izboljšujeta sodobne elektromotorske sisteme in načine njihove izdelave. Vanju pa je bilo vključenih 13 podjetij in razvojni center, ki so skupaj razvili več kot 150 tehničnih in tehnoloških rešitev.
Čedalje več izzivov v avtomobilski panogi, elektrifikacija vozil in napoved Evropske unije, da z letom 2035 prepove prodajo vozil z motorjem z notranjem zgorevanjem sili podjetja v prilaganje aktualnim razmeram. Zato so se 13 podjetij in razvojni center (C3M, Domel, Elaphe, Hidria, Iskra Mehanizmi IM, Kolektor KFH, Kolektor Mobility, Kolektor ATP, Kolektor Sikom, Lotrič Meroslovje, Magneti Ljubljana, Mahle Electric Drives Slovenia, SIJ Acroni in Razvojni center Novo Mesto) pred tremi leti odločili ustanoviti dva konzorcija za investiciji i- in e-Motion. Z i-Motion so izvedli industrijske raziskave elektromotorskih sistemov prihodnosti, usmerjene v tržne priložnosti, ki so šele v nastajanju. Z e-Motion pa so se usmerili v eksperimentalni razvoj elektromotorskih pogonov in rešitev zanje za hiter prodor na trg.
14 partnerjev pod koordinatorstvom SRIP ACS+ je tako na obeh področjih razvilo več kot 150 tehničnih in tehnoloških rešitev, ki so jih tudi predstavili na zaključnem dogodku. Na njem so predstavniki podjetij poudarili, da so z obema investicijama razvili pomembno medsebojno sodelovanje ter zgradili dolgoročna partnerstva in pomembne kompetence. Prav tako so razvili rešitve, ki prispevajo k varovanju okolja in nižanju izpustov CO2. Projektni partnerji so za nekatere izdelke oddali patentne prijave.
Pri tem so partnerji nanizali tudi predloge za izboljšave. Ti so se nanašali predvsem na počasnost postopkov odločanja s strani države in na trenutno prevelik obseg administrativnega dela. Predlagali so digitalizacijo postopkov in uvedbo posebnega portala za oddajo in spremljanje dokumentacije. Ta bi zmanjšala okoljsko in administrativno obremenjenost in povečala preglednost nad stanjem postopkov.
Investiciji, skupaj vredni dobrih 60 milijona evrov, je delno podprlo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, ki je podjetjem namenilo okoli 30 milijonov evrov. S tem smo pomembno okrepili delovanje v Misiji Gremo, ki močno prispeva k načrtovani rasti prodaje v avtomobilski industriji, in sicer s 5 milijard EUR v letu 2023 na več kot 7 milijard EUR do leta 2030. Zaradi Misije GREMO, katere del sta i- in e-Motion, se bo povečalo tudi število in struktura zaposlenih v prid višje in visoko izobraženih kadrov ter okrepila dodana vrednost na zaposlenega, s čimer se bo dvignila stopnja konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
****
Dodatne informacije: SRIP ACS+, Erik Blatnik, 01/ 236 17 35, erik.blatnik@acs-giz.si
_______________________________________________________
Avtomobilska industrija v Sloveniji prispeva okvirno 10% k bruto družbenemu proizvodu ter več kot 20 % k slovenskemu izvozu, vsi člani SRIP ACS+ pa, vključujoč vsa področja mobilnosti, prispevajo k bruto družbenemu proizvodu več kot 17 %. V slovenski avtomobilski industriji deluje več kot 100 dobaviteljev 1. in 2. nivoja in več kot 600 poddobaviteljev nižjih nivojev dobaviteljske verige. Poleg tega pa več kot 25 % vseh nagrajenih inovacij Gospodarske zbornice Slovenije izhaja iz avtomobilske industrije.